Ciekawostki

Łysienie androgenowe – objawy, leczenie

Łysienie androgenowe uwarunkowane jest genetyczne lub hormonalnie. Powodem jest zbyt duże stężenie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. W efekcie androgeny, a w szczególności najsilniejszy z nich, czyli DHT oddziałuje na struktury mieszków włosowych. Jednak problem dotyczy nie tylko mężczyzn. W przypadku żeńskiego łysienia androgenowego powodem może być genetyka, zmiany hormonalne, a także choroba nowotworowa. Każdy czynnik, który może zmienić poziom hormonów w organizmie, może przyczynić się do powstania tej przypadłości. W zaawansowanych przypadkach zmianie ulega cykl wzrostu włosa, co prowadzi do tego, że nowe włosy rosną wolniej, są cieńsze i rzadsze. Utrata włosów nie następuje natychmiast, proces postępuje stopniowo, więc z łatwością można go zauważyć i na czas udać się po pomoc.

Diagnostyka

W skład cyklu wzrostu włosa wchodzą 3 fazy: anagen (faza wzrostu), katagen (faza zaniku), telogen (faza wypadania). Diagnozując rodzaj łysienia, lekarz ocenia stan skóry, korzeni i łodyg włosów, a także odsetek włosów w poszczególnych fazach cyklu włosowego. Specjalista, podczas stawiania diagnozy, posiłkuje się kilkoma metodami badań:

  • dokładne obejrzenie skóry i włosów;
  • test pociągania — polega na pociągnięciu włosów  u obrzeża ogniska;
  • trichoskopia — ocena łodyg włosów i struktur skóry przy kilkudziesięciokrotnym powiększeniu za pomocą dermoskopu ręcznego, lub wideodermoskopu,
  • badania laboratoryjne: morfologia, stężenie we krwi glukozy i żelaza, oraz stężenie hormonów takich jak prolaktyna, testosteron, progesteron, TSH, fT3, fT4.

Łysienie androgenowe żeńskie

Łysienie androgenowe typu kobiecego może dotyczyć nawet 42% kobiet rasy białej. Rozpoczyna się od przerzedzenia włosów w centralnej części głowy. Najłatwiej zauważyć zmiany kontrolując przedziałek na głowie. Granica owłosienia przy linii czołowej jest z reguły nietknięta, natomiast przerzedzenie ma charakter rozlany i rozpoczyna się kilka centymetrów powyżej linii włosów, w kierunku szczytu głowy. Upraszczając — przedziałek stopniowo się poszerza. Częstotliwość występowania łysienia androgenowego u kobiet wzrasta z wiekiem.

U zdrowych kobiet poziom androgenów jest równoważony przez żeńskie hormony, które wydziela organizm. Wzrost męskich hormonów powoduje, oprócz łysienia androgennego również zaburzenia miesiączkowania, czy zmiany trądzikowe. Powodem wzrostu męskich hormonów mogą być:

  • nadczynność i nowotwory nadnerczy,
  • schorzenia tarczycy,
  • nowotwory jajnika,
  • zespół policystycznych jajników,
  • ciąża,
  • okres okołomenopauzalny i menopauza.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Zwykle ten rodzaj łysienia u mężczyzn rozpoczyna się już w wieku dojrzewania i postępuje w miarę upływu lat. Powód występowania łysienia androgenowego u mężczyzn jest podobny jak w przypadku łysienia żeńskiego, kluczowa jest tu genetyka i poziom męskich hormonów. Przemiana testosteronu w dihydrotestosteron oddziałuje na mieszki włosowe i prowadzi do ich stopniowego zaniku. Łysienie rozpoczyna się najczęściej od okolicy czołowo-skroniowej (zakola), a następnie na szczycie głowy. Włosy pozostają nietknięte na potylicy i w okolicach centralnie skroniowych. W efekcie włosy pozostają tylko z tyłu głowy i po bokach.

Jeśli w rodzinie dziadek, ojciec oraz wujowie borykali się intensywną utratą włosów, istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że kolejne pokolenia w linii męskiej również będą miały ten sam problem. Powodem jest dziedziczenie w linii męskiej genów, które są odpowiedzialne za nadwrażliwość receptorów na obecność androgenów. Innym czynnikiem może być dziedziczenie genu mającego wpływ na nadmierną produkcję testosteronu.

Sposoby leczenia

Wielu mężczyzn godzi się z takim stanem rzeczy i akceptuje postępujące łysienie. To przeważnie kobiety przykładają ogromną wagę do wyglądu i estetyki, a łysienie staje się dla nich ogromnym problemem  mającym duży wpływ na życie zawodowe i towarzyskie. Jednak zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, istnieją sprawdzone metody leczenia łysienia androgennego.

Farmakologia

Farmakologiczna terapia leczenia łysienia androgennego opiera się na przywróceniu równowagi hormonalnej organizmu, oraz aktywowaniu mieszków włosowych do wzrostu.

  • Leczenie miejscowe polega na zastosowaniu minoksydylu rozszerzającego naczynia mieszków włosowych, dzięki czemu następuje stymulacja komórek mieszka włosowego.
  • Leczenie ogólne prowadzi się za pomocą finasterydu, który hamuje enzym 5-reduktazy odpowiedzialny za to schorzenie.

Kaminomoto Hair Growth Trigger – preparat pobudzający wzrost włosów

Tonik Kaminomoto Hair Growth Trigger to codzienny sprzymierzeniec w walce z łysieniem androgenowym. Poprawia ukrwienie skóry głowy poprzez wzmacnianie naczyń włosowatych, dzięki czemu do korzeni włosów może trafiać o wiele więcej składników aktywnych. Odpowiednie odżywienie cebulek prowadzi do lepszego zakotwienia włosów, stymulacji wzrostu i produkcji nowych włosów (tak zwanych „baby hair”) – ich wzrost wreszcie zostaje przywrócony, a wypadanie widocznie zahamowane.