Ciekawostki

Fazy wzrostu włosa

Włosy to twory o złożonej budowie, które składają się z łodygi, korzenia włosa i mieszka włosowego. Mieszek włosowy jest motorem wzrostu włosa. Znajduje się on w środkowej warstwie skóry czyli skórze właściwej i jest zaopatrywany w krew przez bogato unaczynioną brodawkę. Przeciętnie człowiek ma na głowie przeciętnie od 85 tys. do 140 tys. włosów. Mieszki włosowe rozpoczynają się rozwijać już w życiu płodowym, gdy płód ma około 60 dni.

CYKL ROZWOJOWY WŁOSA

Tak! Człowiek ma na głowie przeciętnie około 100 tys. włosów. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów. Nie ma jednak powodów do paniki – jest to całkowicie naturalny proces. Na miejscu wypadających włosów pojawiają się nowe. Cykle wzrostu w sąsiednich mieszkach włosowych są przesunięte względem siebie w czasie, dzięki czemu owłosienie pojawia się regularnie. Zjawisko to nazywamy asynchroniczną produkcją włosów. To właśnie dzięki niemu nie tracisz wszystkich włosów w tym samym czasie i nie zdarzają się nam okresowe wyłysienia.

Cykl wzrostu włosa składa się z 3 zasadniczych faz: ANAGEN (faza wzrostu), KATAGEN (faza zaniku), TELOGEN (faza wypadania).

ANAGEN

Najważniejszą fazą wzrostu włosów jest anagen – nazywany aktywną fazą wzrostu włosów. Na naszej głowie, aż 85-90% znajduje się w fazie anagenu. Jest to okres, w którym włos jest połączony trwale z mieszkiem włosowym, przez co jest odżywiany i przyrasta na długość. Wzrost włosów na głowie u zdrowej osoby trwa średnio 6 lat, zależnie od uwarunkowań genetycznych oraz trybu życia.

KATAGEN

Kolejną fazą w cyklu wzrostu włosów jest katagen. W tej fazie włosy obumierają, poprzez odłączenie się od mieszka włosowego. Dochodzi do obkurczenia się cebulki włosowej, a następnie stopniowego wysuwania włosa z mieszka włosowego. Faza katagenu trwa przeciętnie 3 tygodnie, a znajduje się w niej około 1-3 % włosów na głowie.

TELOGEN

Trzecią fazą wzrostu włosów jest telogen – okres spoczynku mieszka włosowego, w której nie rosną nowe włosy. Mieszek włosowy jest pusty. Telogen jest fazą trwającą nawet kilka miesięcy. Według różnych źródeł, około 8-15 % włosów na głowie znajduje się w fazie telogenu.

STYMULACJA MIESZKÓW WŁOSOWYCH

Stymulacja mieszków włosowych w okresie fazy anagenu pozwoli na wydłużenie aktywnej fazy wzrostu. Warto zauważyć, że nawet jeśli wydłuży się fazę aktywnego wzrostu włosa, nie dojdzie do skrócenia pozostałych faz cyklu.

 Stosowanie odpowiednich wcierek oraz stymulacja mikrokrążenia w skórze głowy, mająca istotny wpływ na odżywienie i przyrost włosów. Nie należy zapominać o prawidłowym oczyszczaniu skóry głowy, poprzez stosowanie właściwych szamponów, jak również o jej odpowiednim nawilżeniu.