Ciekawostki

Fazy wzrostu włosa

WŁOSY

Włosy to twory o złożonej budowie, które składają się z łodygi, korzenia włosa i mieszka włosowego. Mieszek włosowy jest motorem wzrostu włosa, który znajduje się w środkowej warstwie skóry, skórze właściwej i jest zaopatrywany w krew przez bogato unaczynioną brodawkę. Człowiek ma na głowie przeciętnie od 85 tys. do 140 tys. włosów. Rozwój mieszków włosowych rozpoczyna się już w życiu płodowym gdy płód ma około 60 dni.

CYKL ROZWOJOWY WŁOSA

Wzrost włosa w brodawce włosowej nie jest procesem ciągłym, lecz odbywa się w trzech różnych fazach. Cykl wzrostu włosa powtarza się wielokrotnie w ciągu życia, a kolejność jego poszczególnych faz jest stała. Cykl włosowy jest genetycznie uwarunkowany i indywidualny dla każdego mieszka włosowego. Ważną informacją jest to, iż cykle w sąsiednich mieszkach włosowych są przesunięte w czasie względem siebie dzięki czemu owłosienie pojawia się regularnie,
a my nie jesteśmy okresowo łysi. Zjawisko to nazywane jest – asynchroniczną produkcją włosów.


Cykl wzrostu włosa składa się z 3 zasadniczych faz: ANAGEN (faza wzrostu), KATAGEN (faza zaniku), TELOGEN (faza wypadania).

FAZA ANAGENU – to aktywna faza wzrostu włosa w mieszku włosowym. Komórki macierzy intensywnie się dzielą by produkować nowy włos. Czas trwania fazy anagenu uwarunkowany jest genetycznie i wynosi od 2 do 7 lat.
W normalnych warunkach na owłosionej skórze głowy aż 90 % włosów znajduje się w fazie anaganu

FAZA KATAGENU – po zakończeniu fazy wzrostu włos wchodzi w fazę zanikania, która trwa od 14 do 21 dni. W tym czasie w korzeniu włosa zachodzą procesy przebudowy. Zanika macierz włosa i włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry. Około 3 % włosów na skórze głowy znajduje się w fazie katagenu.

FAZA TELOGENU – jest to faza wypadania, w której włos jest całkowicie zrogowaciały i nie zachodzą w nim już żadne procesy przemiany materii. W ciągu 30-90 dni cebulka staje się coraz cieńsza, aż w końcu wypada przy myciu, szczotkowaniu lub zostaje wypchnięty przez nowo rosnący włos. W fazie telogenu znajduje się około 13 % włosów na skórze głowy.